Logo
Infolinia: pn.- pt.8-16, Po.g. 16 tej oraz Soboty umawiamy się indywidualnie.
Warszawa,
+48 602 423 468

Okna pasywne

Okna pasywne Warszawa

Okna pasywne to nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystywane jest w budownictwie o wysokiej izolacyjności termicznej, ogrzewanym odnawialnymi źródłami energii. Okna tego rodzaju mają specjalną konstrukcję, zapewniającą, jak najmniejsze straty ciepła z wnętrza pomieszczeń.
Okna pasywne stały się w ostatnich latach ważną częścią składową nowoczesnych, energooszczędnych i ekologicznych projektów architektonicznych. Produkty te wpływają na zwiększenie efektywności energetycznej i ogólnej trwałości budynków, w jakich są montowane. To elementy budowlane tworzone w procesie produkcji, w którym kładzie się duży nacisk na wysoką jakość surowców, podlegających recyklingowi. W ten sposób powstają okna, które nie tylko są skuteczną izolacją termiczną, ale również są przyjazne środowisku naturalnemu. Proces produkcji okien pasywnych zaczyna się od selekcji niezbędnych materiałów. Przy wyborze tego typu okna, brany jest pod uwagę rodzaj surowca, z jakiego wykonana jest jego rama, ilość zamontowanych w niej szyb i ich rodzaj. Szkło do okien pasywnych wytwarzane jest głównie z surowców naturalnych, takich jak piasek krzemionkowy czy wapień. Są one następnie przetwarzane termicznie, przy użyciu nowoczesnej technologii produkcyjnej, w celu uzyskania szkła o pożądanej przejrzystości i wytrzymałości. Rama okienna tworzona jest z materiału, zapewniającego jej ponadnormatywną szczelność, a także odporność na działanie różnych czynników pogodowych, w tym wysokiej i niskiej temperatury. Okna pasywne są nie tylko idealne pod względem izolacyjnym, ale również estetycznym. Spełniają przy tym wszystkie normy budowlane.

Efektywność energetyczna budynków pasywnych z oknami pasywnymi

Materiały, z jakich wykonane są okna pasywne, mają decydujący znaczenie dla ich wydajności energetycznej i trwałości. Dlatego też okna tego rodzaju powstają głównie z wykorzystaniem wytrzymałego polichlorku winylu w procesie ich produkcji. Dostępne są również na rynku sprzedażowym okna pasywne wykonane z drewna lub aluminium. Producenci okien tego typu starają się połączyć w ich produkcji wysokie walory izolacyjne z estetycznymi. Warto zaznaczyć, że dokładają oni również starań, by sprostać wysokim standardom w produkcji okien pasywnych, dlatego kładą duży nacisk na kontrolę ich jakości na każdym etapie ich tworzenia. Właściwości izolacyjne tych okien to bardzo ważny czynnik, wpływający na efektywność energetyczną budynku. Dlatego też producenci tych elementów budowlanych, przy ich produkcji biorą zawsze pod uwagę ich przenikalność cieplną, optymalizując ich konstrukcję i dobierając odpowiednie materiały do jej wykonania. Wydajność okien pasywnych ma ogromne znaczenie w procesie ograniczenia emisyjności śladu węglowego. Dzięki zminimalizowaniu zużycia energii koszt utrzymania domu pasywnego staje się również mniejszy.

Okna pasywne przyjazne środowisku naturalnemu

Nowoczesne okna pasywne są doskonałym rozwiązaniem dla osób prywatnych i właścicieli firm, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego, nie tylko dlatego, że przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii i emisji CO2, ale również z powodu wykonania ich z materiałów podlegających recyklingowi. Tego rodzaju surowcem jest polichlorek winylu, ale również drewno czy aluminium. To wytrzymałe surowce, które mogą być użytkowane przez wiele lat, ale najważniejsze, że po spełnieniu już swojej roli, mogą zostać przetworzone, bez szkody dla środowiska naturalnego, a następnie wykorzystanie powtórnie do stworzenia nowych produktów. W ten sposób okna pasywne przyczyniają się również do ograniczenia ilości odpadów. Polichlorek winylu, z którego w większości powstają okna pasywne, wyróżnia się ponadto wieloma unikalnymi cechami. Jest wyjątkowo odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych, dzięki czemu jest także łatwy do utrzymania w czystości, co wiąże się z mniejszym zużyciem detergentów, szkodliwych dla środowiska naturalnego.

Wyjątkowe zalety okien pasywnych z PCV

Najczęściej stosowane w budownictwie są okna pasywne z PCV. Polichlorek winylu wyróżnia wyjątkowa wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne, ale również na uszkodzenia i chemikalia. Okna tego rodzaju mają doskonałe parametry cieplne. Zbudowane są przeważnie z kilku komór, co najmniej sześciu, co sprawia, że są również świetną izolacją akustyczną. Okna pasywne zapewniają wysoką szczelność budynku, dzięki czemu nie następuje z niego ucieczka ciepła. Budowa domu pasywnego opiera się na wysokiej jego izolacyjności, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii kumulowanej w jego wnętrzu. Tego rodzaju nowoczesne budownictwo bazuje na odnawialnych źródłach energii i na cieple wydzielanym przez domowników oraz urządzenia domowe. Energia takiego domu pozostaje w obiegu zamkniętym, dlatego okna pasywne gwarantują pełne ograniczenie jej ucieczki. Integralność konstrukcji i wydajność energetyczna okien pasywnych są niezbędne do utrzymania wysokiej izolacji przestrzeni domu pasywnego.

Okna pasywne jako kluczowy element budownictwa XXI wieku

Nowoczesne projekty architektoniczne, szczególnie te dotyczące budynków energooszczędnych, nie mogą powstać bez uwzględnienia zastosowania w nich okien pasywnych. To co wyróżnia te produkty, to warstwy wysokiej jakości szkła nie tylko blokujące ucieczkę ciepła, ale jednocześnie chroniące przed upałem i dopuszczające odpowiednią ilość światła słonecznego do wnętrza. Dzięki temu okna pasywne poprawiają komfort przebywania we wnętrzu pomieszczeń, w jakich zostały zamontowane. Są odpowiednie zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych do pracy. W promowanych w XXI wieku domach pasywnych, okna tego rodzaju odgrywają nie tylko rolę elementów budowlanych, przez które wnika światło do wnętrza, ale przede wszystkim współuczestniczą w procesie generowania w nich energii. Zapewniają jednocześnie znikome jej straty, dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła przez ich wielowarstwowe szyby. Z pomocą okien pasywnych maleje zużycie energii, uzyskiwanej z paliw kopalnych i dlatego przyczyniają się one do rozwoju zrównoważonego budownictwa.

Komfort użytkowania okien pasywnych

Wykorzystanie okien pasywnych w konstrukcjach budowalnych domów pasywnych, przyczynia się także do komfortu korzystania z tego rodzaju nieruchomości. Dzięki swojej nowoczesnej technologicznie konstrukcji, umożliwiają one utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Odpowiednie systemy regulacji, zamontowane w ich ramach, pozwalają również na regulowanie poziomu wilgotności we wnętrzach domu. Wszystko to odbywa się bez wykorzystania dodatkowej energii. W ten sposób, z udziałem okien pasywnych, tworzone jest w danym budynku, zdrowe i wygodne środowisko do życia lub pracy. Ich zastosowanie przekłada się ponadto na obniżenie wysokości opłat za zużycie energii i ogólne utrzymanie danej nieruchomości. To również rozwiązanie, które stanowi idealną izolację akustyczną, chroniąc domowników przed hałasem z zewnątrz. Optymalnie ustawione systemy regulacji okien pasywnych gwarantują dodatkowo dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, co także przyczynia się do zapewnienia optymalnego komfortu użytkownikom budynków.
Okna pasywne to nieodłączny element domów pasywnych. Wspierają energetyczną efektywność tego rodzaju budynków, co przekłada się na ochronę środowiska naturalnego, a także na znaczne oszczędności w zakresie wydatków na utrzymanie nieruchomości.