Zadawane, pytania
Nowoczesneokna - noweczesne technologie
Czy okna PCV, okna PVC oraz okna PCW to jedno i to samo?
Wszystkie te określenia odnoszą się do stolarki, której głównym składnikiem jest polichlorek winylu czyli PCW. Skrót PVC pochodzi od nazwy międzynarodowej (PolyVinyl Chloride). Związek ten, ze względu na swoje rewelacyjne właściwości (wytrzymałość, trwałość, estetyka) stał się powodem rewolucji w produkcji okien. To głównie dzięki temu na okna PVC możemy udzielać aż do 10 lat gwarancji. Większość produkowanych dzisiaj na świecie okien, to okna plastikowe, potocznie w nazwie handlowej nazywane oknami PCV.
Co to są okucia obwiedniowe?
Wewnętrzne okucia obwiedniowe, inaczej - obwodowe, nazywane są tak, ponieważ montowane są na całym obwodzie skrzydła wewnątrz ramy. Zapewniają one oknom szczelność, bo po zamknięciu skrzydła dokładnie dociskają je do ościeżnicy i mocują w kilku miejscach na obwodzie, odpowiednio wzmocnione - stanowią również skuteczną ochronę przed wyważeniem. Najważniejsze w codziennym użytkowaniu - umożliwiają kompletną obsługę okien przy użyciu jednej klamki: otwieranie (rozwieranie) skrzydeł, uchylanie, ustawianie w różnych położeniach i korzystanie z funkcji dodatkowych.
Dlaczego na szybach okien skrapla się para?
Zjawisko parowania jest procesem fizycznym, niezależnym od materiału, z którego wykonane są okna (PVC, drewno, aluminium). W przypadku, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz - zewnątrz 20° C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na okresowej kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz lub od zewnątrz (będące zjawiskiem naturalnym, nie mającym nic wspólnego z jakością wyrobu). Najczęstszym miejscem skraplania się pary jest obwód szyby (miejsce zespolenia szyb za pomocą ramki aluminiowej) występuje tam tzw. mostek termiczny - miejsce, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawaniem ciepła. W ofercie firmy Sonarol istnieje możliwość zamówienia szyb zespolonych ciepłą ramką TPS, która jest słabym przewodnikiem ciepła (eliminuje powstawanie mostka termicznego) przez co zapobiega skraplaniu się pary.
Czy należy konserwować stolarkę PCV?
Aby przedłużyć żywotność i zachować dobry wygląd okien i drzwi wykonanych z PCV, należy stosować zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, do których należy: mycie ram, konserwacja uszczelek, smarowanie zawiasów i okuć. Profile - normalne zabrudzenia mogą być usuwane przy pomocy letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Stosowanie środków ciernych lub czyszczenie na sucho jest niedopuszczalne. Nie należy stosować zawierających rozpuszczalnik środków czyszczących i polerskich. Uszczelki – należy regularnie przemywać letnią woda z płynem do mycia naczyń w celu usunięcia zabrudzeń i kurzu. Dwa razy do roku przesmarować powierzchnię uszczelek wazeliną techniczną. Okucia – przynajmniej raz w roku należy usunąć suchą szmatką zabrudzenia z okuć a następnie przesmarować ruchome elementy wazeliną techniczną, smarem lub olejem maszynowym bez zawartości żywicy i kwasów. Miejsca smarowania okuć zaznaczone są w gwarancji, która została dołączona do zakupionych w firmie Sonarol okien.
Kiedy należy zdjąć folię ochronną z okien?
Jeżeli montaż okien przewidziany jest w dłuższej perspektywie, folię ochronną należy zdjąć najpóźniej do trzech miesięcy od daty odbioru okien, natomiast jeżeli okna montowane są od razu - folię powinno się usunąć maksymalnie w ciągu jednego miesiąca po montażu. Oczywiście, na czas wykonywania w budynku elewacji, tynków i malowania, okna powinny być dokładnie zabezpieczone przed uszkodzeniami i zabrudzeniem okuć.
Jak zmniejszyć ryzyko przed włamaniem przez okno?
Z badań wynika, że większość włamań następuje poprzez wyważenie skrzydła. Bezpieczeństwo możemy zwiększyć poprzez wzmocnione odpowiednio okucia, szyby oraz klamki. Zamawiając okna w firmie Sonarol mogą Państwo wybrać specjalne okucia antywłamaniowe, posiadające zaczepy i rolki ryglujące w kształcie grzybków. Istotne jest, aby zaczepy ramowe były przykręcone do stali wzmacniającej ramę. Poziom zabezpieczenia przeciwwyważeniowego określa ilość zastosowanych „grzybków”. W pełnej wersji antywłamaniowej grzybki rozmieszczone są co 50 cm. Komfort zabezpieczenia przed włamaniem zapewnia dobór szyby o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa od P2 do P4.
Klamki podwyższające bezpieczeństwo przed włamaniem to klamki z kluczykiem, przyciskiem oraz nowość, inteligentne klamki Secustik. W klamkach tych po raz pierwszy zastosowano mechanizm blokujący obrót klamki, który zabezpiecza okno przed próbami włamania przez przesunięcie elementów ryglujących okucia z zewnątrz. Obrotowi klamki SECUSTIK towarzyszy ponadto charakterystyczny odgłos, którego zadaniem jest ostrzeganie domowników, gdy ktoś otwiera okno.